"Měli bychom se především zaměřit na boj proti organizátorům nelegální migrace, tedy převaděčům. Je evidentní, že řada těchto organizátorů ve skutečnosti operuje z členských zemí Evropské unie a udělali si z neštěstí lidí, kteří jsou na útěku před válkou, výhodný byznys," prohlásil premiér.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Podle Sobotky je prioritou stabilizace celého regionu, z něhož v posledních měsících proudí do Evropy tisíce běženců.

Sobotka zdůraznil, že  EU by se vedle boje proti převaděčům měla zaměřit na pomoc potenciálním uprchlíkům přímo v zemích jejich původu. Česká vláda na tyto projekty vyčlenila pro letošní rok 100 miliónů korun.

Mimořádný summit by se měl zabývat  nelegální migrací. Jde o reakci na narůstající počet běženců a zejména na víkendovou nehodu lodě, při níž se utopilo 800 lidí. Letos již přišlo o život podle odhadů zhruba 1500 migrantů.

Největší problém s přílivem běženců má Itálie, která volá po větší solidaritě zemí EU. Země varuje, že bez společného postupu může italský záchytný systém zkolabovat.