Na pohřeb dorazil i premiér a současný šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka spolu s dalšími členy strany. Nechybí například ministr zahraničí Lubomír Zaorálek či ministr vnitra Milan Chovanec.

Manželka Stanislava Grosse Šárka Grossová

Manželka Stanislava Grosse Šárka Grossová

FOTO: Petr Hloušek, Právo

"Já tam půjdu, protože Stanislav Gross byl předsedou sociální demokracie, byl dlouhé roky její viditelnou tváří, ministrem vnitra, předsedou vlády. A já si myslím, že je na místě takovým způsobem jeho památku uctít," řekl v předvečer pohřbu Sobotka.

Ministři Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec (ČSSD) s kolegy na pohřbu Stanislava Grosse

Ministři Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec (uprostřed) s kolegy na pohřbu Stanislava Grosse

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Na pohřeb dorazili i bývalí premiéři Jiří Paroubek a Jan Fischer či Grossovi kolegové z vlády Jan Kavan a František Bublan. Obřad pro rodinu začal v 11 hodin.

Video

Pohřeb Stanislava Grosse

Zdroj: Novinky

"Zvláště v tuto chvíli na něj vzpomínám dobře," řekl novinářům Bublan. "Byl to velmi dobrý ministr vnitra. K jeho roli premiéra jsem kritičtější. Byl na tu funkci příliš mladý. Vztahy jsme ale měli dobré," dodal.

Současní i bývalí politici přicházejí na smuteční rozloučení.

Současní i bývalí politici přicházející na smuteční rozloučení.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

"My jsme k sobě měli blízko, protože jsme oba byli dlouho ve vedení Mladých sociálních demokratů a také jsme byli společně dvěma nejmladšími členy Zemanovy vlády," řekl Karel Březina. Gross podle něj patřil mezi nejvýznamnější polistopadové politiky.

Expremiér Jiří Paroubek s manželkou na pohřbu Stanislava Grosse

Expremiér Jiří Paroubek s manželkou na pohřbu Stanislava Grosse

FOTO: Právo

Bývalý premiér Jan Fischer vyjádřil lítost nad tím, že Gross zemřel tak brzy. "Stanislav Gross, tak jako každý z nás, byl produkt – on i spolutvůrce – politických poměrů doby, ve které žil. Je docela smutné, že se řada lidí, kteří se mu tehdy snažili velmi přiblížit, dneska možná trochu stydí. To myslím, že není dobré," podotkl.

Gross se v roce 2004 stal nejmladším českým premiérem. V úřadu vydržel do roku 2005, kdy odstoupil po aféře s nevyjasněným financováním nákupu bytu. V posledních letech trpěl nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózou.