O podání žaloby v úterý informoval advokát František Vyskočil, který žalobu Obvodnímu soudu pro Prahu 1 připravil.

Právě existenci inkriminovaného článku, který měl podle Zemana vyjít v časopisu Přítomnost, Kaslová i odborníci odmítají. Zeman nicméně trvá na svém a mluvčí Hradu Jiří Ovčáček již několik měsíců ve svém volném čase článek dohledává. Projít dotyčná vydání Přítomnosti chce Ovčáček zhruba do června.

Hrad: Půjde o soud nad českými dějinami

Mluvčí k podání žaloby uvedl, že půjde fakticky o "soud na českými dějinami, nad obdobím druhé republiky a počátku protektorátu."

Je podle něj zcela zřejmé a zarážející, že zveřejňování kontroverzních článků Peroutky, se kterým Hrad začal v pondělí, urychlilo podání žaloby.

Náhradní článek

Hrad v pondělí zveřejnil dvojici výroků, které se objevily v jiném z Peroutkových článků, které mají dokládat, že autor podlehl „tlaku doby a vyjadřoval se tak, že se poněkud kalí jeho obraz naprosto dokonalého novináře”. [celá zpráva]

Dílo novináře, spisovatele, dramatika a kritika Ferdinanda Peroutky se stalo součástí zlatého fondu českého politického myšlení a publicistiky. Zeman se několikrát vyznal k obdivu k Peroutkovi, současně ale nyní říká, že tento novinář publikoval víc sporných textů.

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Zeman o selhání intelektuálů a fascinaci nacismem hovořil v lednu na pražském fóru věnovaném holokaustu.

Sdružení Ferdinanda Peroutky již před časem otevřeným dopisem vyzvalo prezidenta k omluvě nebo doložení jeho tvrzení.

Peroutka se již nemůže bránit

Kaslová zdůvodnila podání žaloby tím, že se pokouší chránit čest člověk a jde jí toliko o omluvu.

„Mně nejde o peníze, z řady důvodů žádné nechci. Chci jen ochránit čest člověka, který se už nemůže bránit,” uvedla mimo jiné v rozhovoru pro Právo. [celá zpráva]