Dienstbier na tiskové konferenci uvedl, že Šimáček byl odvolán na jeho návrh, přičemž jedním z důvodů byla zakázka televizního vysílacího času za pět miliónů korun, kterou Šimáček podepsal, ačkoliv byl upozorněn, že musí být nejprve projednána vládou.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Zmínil rovněž výsledky kontroly finančního úřadu, která zjistila porušení rozpočtové kázně kvůli nezákonně podepsaným dodatkům ke smlouvám, na jejichž základě  musel úřad platit několikasettisícové penále. Věcí se bude zabývat škodní komise.

Šimáček prý rovněž odmítl diskusi o reorganizaci odboru. Ministr jej odvolal minulý týden.

Dienstbier připomněl, že pro další sedmileté období jsou připraveny dva programy se zhruba 750 milióny korun, které by měly posílit činnost agentury. V jejím čele by nicméně měl stát  člověk, který má „větší smysl pro úřednické zákonné postupy”. Ministr připomněl, že Šimáčkův zápal pro dobrou věc je nepopiratelný, nicméně nelze pomíjet právě zákonné limity.

Šimáček: Důvody jsou lživé

Za Šimáčka se v minulých dnech postavili starostové měst, v nichž agentura rozjíždí své projekty.  [celá zpráva]

On sám s odvoláním nesouhlasí. „Všechny důvody pro odvolání považuji za zástupné, v určitých částech dokonce za lživé, urážlivé mou osobu, ale také mé kolegyně a kolegy a jejich práci," uvedl v prohlášení.