Na samém konci poslední války zahynulo přes noc skoro celé německé velkoměsto. Optika pamětníků dosud vidí v náletu oprávněný pokus Spojenců zkrátit pokračování Němci rozpoutané genocidy a zachránit tak milióny životů. Optika potomků spatřuje barbarství v koberci bomb, který nelítostně přikryl i spoustu nevinných.

Byl jsem teď náhodou v Drážďanech, když nad dokončovanou replikou tehdy zničeného Dómu visel na jeřábu obrovský kříž, který má stavbu završit. Věnovali jej právě piloti Royal Air Forces a navrhl i vytvořil syn jednoho z nich. Je to trvale zhmotnělá žádost o pardon za ty, kdo museli zemřít i bez viny.

Na invazních plážích Normandie stál letos poprvé po šedesáti letech spolu s představiteli Spojenců také německý kancléř, a v hospůdkách kolem připíjeli obránci i přemožitelé Atlantického valu společně na paměť těch, kdo byli v agresi těžké bitvy často zabiti i poté, co se už vzdali. Bylo to oboustranné upřímné Pardon!

Ve své první řeči 1. ledna 1990 se nový prezident Havel omluvil za zločiny provázející po květnu 1945 odsun Němců z Československa. Zásadně jej považuje valná většina pamětníků, ale i celá současná politická reprezentace nadále za akt vyvolaný až německou brutalitou, přesto zaznělo z nejvyšších úst to vstřícné slovo - Pardon.

Až se i špičky Landsmannschaftu, vydávající štvavou rakouskou Sudetenpost, doberou poznání, že nemohou ty jakkoli tragické události nazývat genocidou a naproti tomu odbývat okupaci, heydrichiádu a dokonce Lidice jako bezmála epizody, když si navíc Hitlera pustili z láhve sami - dojde mezi nimi a námi k pomyslnému setkání v Normandii...

Proč ty tři návraty? Člověk snad nemusí být spisovatel, aby se uměl vžít do psýchy dvou chlapců, jimž byl příkladem otec-hrdina protinacistického odboje. Není těžké si představit, že chtěli jako on bojovat proti komunistickému režimu právě v čase, kdy se prezentoval dokonce desítkami šibenic. Pamětníci pochopí spíš než potomci i stress a paniku v boji s mnohonásobnou přesilou.

Potomkům by měli bratří Mašínové vyjít vstříc tím, že se za zbytečné oběti prostě a lidsky omluví. Pak by zas měli pamětníkům vyhovět politici a vyznamenat statečný pokus o boj proti tyranům, oprávněný podobně jako - krvavé odplatě navzdory! - pro zmrtvýchvstání Československa tak nezbytný atentát na Heydricha!

Autor je spisovatel

PRÁVO 24. července