Na Klatovsku se hodinu po poledni rozezněly zvony, u Budišova na Třebíčsku vytvořilo 300 lidí živý řetěz ve tvaru NE. Akci nazvanou Den proti úložišti pořádaly obce a nevládní organizace.

Protesty ve všech lokalitách vytipovaných státní Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) pro stavbu trvalého úložiště se ke stejnému datu konaly poprvé. Premiér Bohuslav Sobotka nicméně věří, že se státu podaří najít takové řešení, proti kterému by lidé neprotestovali. Pokud se v zemi využívá jaderná energetika, je podle něj třeba počítat i s produkcí odpadu.

„A pokud se máme chovat odpovědně vůči budoucnosti, tak bychom měli zajistit trvalé úložiště, které nebude ohrožovat životní prostředí. Lokalitu pro trvalé úložiště hledáme a já pevně věřím, že najdeme takové rozumné řešení, proti kterému nebude nutno protestovat,” řekl České televizi premiér.

Ani déšť je neodradil

Státní správa bude podle něj komunikovat se všemi obcemi ve vytipovaných lokalitách, a dostanou od ní všechny informace, které budou potřebovat.
V prvních dvou místech se odpůrci úložiště sešli dopoledne. V lokalitě Horka na pomezí Žďárska a Třebíčska dalo asi 300 místních obyvatel svůj názor najevo spojením do živého řetězu ve tvaru NE. Podle Jany Nožičkové ze sdružení Zdravý domov Vysočina jim vadí možné zásahy do krajiny i přístup státu, který chce úložiště prosadit. „Je to vlastně taková bezmoc nějakým způsobem si vydiskutovat svoje podmínky, práva a možnost odmítnutí, když se nám to nebude líbit,” řekla.

Podpořit odpůrce proti případnému úložišti v Čertovce u Lubence na Lounsku přišlo kolem stovky lidí. Deštěm a zimou se nenechala odradit sedmdesátka turistů, kteří si vyšlápli na pochod z Blatna přes Lubenec ke kostelu sv. Jiljí v Libyni. Další se připojili na koncertě u kostela.

Na dalších pěti místech začaly akce po poledni. V Pačejově se několik stovek lidí zúčastnilo Dne proti úložišti, které by mohlo být v lokalitě Březový potok na Klatovsku. „Máme připravenou štafetu, s kterou poběžíme do Chanovic, kde předáme starostové petici s podpisy asi 25 subjektů proti úložišti i průzkumu oblasti,” řekl starosta Pačejova Jan Vavřička. Signatáři petice, obce, spolky i podnikatelé reprezentují podle něj asi 5000 lidí. Protest doprovodilo tříminutové vyzvánění zvonů v dotčených obcích.

V lokalitě Čihadlo na Jindřichohradecku putovalo z Lodhéřova na Čertův kámen na 80 lidí. Pochod krajem, kde se plánuje úložiště v další jihočeské lokalitě Magdalena, začal ve 14:00. Z Makova vyšlo 50 lidí, další se přidávali v obcích po trase. Na Kraví hoře na Žďársku se sešla stovka odpůrců úložiště. Na vrchu Čeřínek u Jihlavy se jich v 15:00 setkalo kolem 120. Program tam pořádá obec a aktivisté z lokality Hrádek.

Stavět se má v roce 2050

SÚRAO si podle svého prohlášení z tohoto týdne uvědomuje rozdílnosti názorů na úložiště a na průzkumy. „Postoj odpůrců respektujeme, přičemž jejich výhrady jsou pro nás důležitým indikátorem toho, jakým oblastem musíme v komunikaci s lokalitami věnovat více pozornosti,” uvedl ředitel správy Jiří Slovák.

SÚRAO chce kvůli úložišti na vyhořelé palivo z jaderných elektráren zahájit průzkumy v lokalitách Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok u Horažďovic v Plzeňském kraji, v Magdaleně na Táborsku, Čihadlu na Jindřichohradecku a na třech místech na Vysočině: Kraví hoře na Žďársku, Hrádku na Jihlavsku a Horce na Třebíčsku.

Ministerstvo životního prostředí loni v říjnu povolilo průzkum pro úložiště ve všech místech, o která správa úložišť žádala. Kvůli odvolání občanských sdružení a obcí se záležitost vrátila na ministerstvo a SÚRAO teď čeká na konečný verdikt. Lokalita pro stavbu úložiště by v Česku měla být vybrána kolem roku 2025. Rozsáhlý podzemní komplex pro uložení radioaktivního odpadu pak má být budován v letech 2050 až 2065.