„Prezident by měl přicestovat do Moskvy 8. května večer, kdy by se měl sejít s veterány. 9. května začíná oficiální program v devět hodin ráno v Kremlu setkáním představitelů asi 30 zemí s prezidentem Putinem. V deset hodin začíná vojenská přehlídka, která trvá asi hodinu a půl a které se prezident nezúčastní, a naváže v programu až na další akce,“ informoval novináře ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle původní informace premiéra Bohuslava Sobotky hlasovali pro všichni přítomní ministři, ve skutečnosti se ale jeden ministr zdržel.

Prezident Miloš Zeman původně hodlal absolvovat celý program, po dlouhodobé kritice ale upustil od účasti na vojenské přehlídce. Místo ní dá přednost bilaterálnímu jednání se slovenským premiérem Robertem Ficem. Podle Hradu se nejedná o reakci na kritiku, ale o nezávislé rozhodnutí. [celá zpráva]

Po vojenské přehlídce by se měl Zeman zúčastnit ještě společné fotografie, piety u pomníku a závěrečné recepce. V podvečer Moskvu opustí. Jeho cesta do ruské metropole bude nakonec o den kratší, než se původně plánovalo.

Cesta vyjde na 330 tisíc

„Vzhledem k tomu, že se zkrátila doba, kdy bude prezident pobývat v Moskvě, a vzhledem k tomu, že se změnilo ubytování a bude zřejmě bydlet v Českém domě, tak se také zkrátily náklady na zhruba 330 tisíc korun,“ informoval Zaorálek. Podle původních informací se hovořilo o 660 tisících korun.

Zemanovu cestu do Moskvy kritizovali z vládních stran hlavně lidovci, kteří původně deklarovali, že pro ni na vládě nebudou hlasovat. Podobně hovořili někteří ministři za ANO. Kvůli neschopnosti se dohodnout muselo být jednání kabinetu na toto téma minulý týden přerušeno. Poté, co Hrad informoval o změně v Zemanově programu, už vláda návrh schválila.

Prezidentovu cestu od začátku podporoval premiér Bohuslav Sobotka. Po pátečním oznámení, že se Zeman neúčastní vojenské přehlídky, predikoval, že to usnadní rozhodování vlády.

„Myslím, že postoj prezidenta Zemana nyní umožňuje i koaličním partnerům, aby příští středu na vládě jeho cestu do Moskvy na oslavu 70. výročí konce války podpořili,“ vzkázal koncem minulého týdne.