"V současné době se připravuje převod na GIBS, je to otázka několika dnů," uvedl mluvčí (ÚZSVM) Pavel Hortig. Přesné datum říci nedokázal. Zástupci občanské iniciativy podle něj nyní mají možnost dohodnout se na dalším setrvání s GIBS.

Kolem opuštěného areálu v Jeseniově ulici na Žižkově se vedou bouřlivé debaty už několik měsíců. Státem vlastněný objekt, který obývali bezdomovci, obsadili vloni squatteři, uklidili ho a několik dní v něm provozovali sociální centrum. Aktivisty poté vyvedla policie.

Na podporu iniciativy se opakovaně sešly stovky lidí. Správcovský úřad nakonec po nedávné intervenci ministra financí Andreje Babiše budovu nabídl aktivistům k bezplatné výpůjčce. Trvat měla do doby převodu na GIBS, nejdéle však rok. Vláda minulý týden na návrh ministerstva financí zrušila privatizaci areálu a otevřela tak cestu k převodu na GIBS.

Budou tlačit na politiky

"Situaci považujeme za velmi zmatečnou. Stát vypsal výběrové řízení na projekt, který jsme neměli možnost ani zrealizovat," tvrdí Anna Hausnerová z iniciativy Klinika. Jednání s úřadem i s GIBS zatím podle ní selhala. Vzdát se ale nehodlá. "Chceme tlačit na politiky, protože v rukou státu zůstane budova nadále opuštěná a chátrající," tvrdí.

Autonomní sociální centrum Klinika mělo podle projektu začít plně pracovat přibližně na začátku května. Zatím pracuje v omezeném režimu, konají se tu například pravidelná sousedská setkání. Organizátoři počítali s vybudováním kavárny, jídelny, cyklodílny, kina, komunitní zahrady a sociální a právní poradny.