„Nemyslím si, že jsou to vhodní kandidáti na to, aby obdrželi z rukou prezidenta státní vyznamenání,“ prohlásil Sobotka ve čtvrtek ve Sněmovně.

Při pravidelných interpelacích tak odpovídal na dotaz komunistického poslance Jiřího Valenty, který se dožadoval od Sobotky odpovědi, zda souhlasí s oceněním bratrů Josefa a Ctirada Mašínových. Podle Valenty jsou bratři Mašínové „teroristé a zákeřní vrazi“.

„Padesátá léta nebyla vůbec jednoduchým obdobím a myslím si, že i pro komunistickou stranu je to období, které bylo hodně složité z hlediska interpretace,“ poznamenal Sobotka s tím, že toto téma nadále rozděluje společnost.

Zbytečné a kruté činy

I proto by v roli Zemana bratry Mašíny neocenil, jak to navrhli lidé v nominacích, které počátkem léta posoudí zákonodárci. Ne proto, že by bojovali proti režimu, řekl Sobotka, „ale kvůli metodám, které tehdy uplatnili v rámci tohoto boje“. Některé činy jejich skupiny byly podle Sobotky zbytečné a kruté.

Bratři Mašínové spolu s dalšími lidmi překročili v roce 1953 západní hranice Československa. Při útěku zabila jejich skupina několik lidí. Názor na jejich čin dlouhodobě rozděluje společnost, návrhů na jejich ocenění bylo již několik.