Chybějící eskalátor z vestibulu k autobusovému terminálu chce město nechat vybudovat dodatečně. Důvodem jeho absence byla prý snaha o co nejnižší náklady na stavbu při výběrovém řízení v roce 2009.

„Veleslavín bude klíčovou stanicí pro spojení s letištěm. Je tak logické, že zde bude velký pohyb lidí s těžkými zavazadly. Budeme urychleně hledat nejlepší řešení současného nevyhovujícího stavu,“ řekl náměstek pražské primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Portýři nejsou řešením

Lidem budou zdarma pomáhat portýři, které bude platit Český Aeroholding coby majitel letiště. Měsíčně jej tato služba vyjde na několik desítek tisíc korun. Podle Dolínka jde však pouze o dočasné řešení.

„Od Českého Aeroholdingu je to hezké gesto, ale rozhodně to nelze považovat za dlouhodobé řešení, pokud bychom se tedy nerozhodli obohatit Prahu o další turistickou atrakci. Jsem však přesvědčen, že jak turisté, tak především Pražané ocení spíše eskalátor, dopravník na zavazadla případně jiné praktické řešení,“ vysvětlil Dolínek.

Magistrát nyní musí ověřit, zda by takovouto změnu nemusela schvalovat Evropská unie, která na stavbu prodlouženého úseku metra poskytla několikamiliardovou dotaci.

„Podle prvních informací, které jsem dostal, by se jednalo o úpravy již dokončeného projektu, a k těm povolení nepotřebujeme. Proto jsem již zadal pokyn příslušným odborům magistrátu, aby vypracovaly návrh, jakým způsobem se co nejrychleji a nejlevněji dobrat k cíli,“ uzavřel náměstek Dolínek.