Autor novely, poslanec Martin Plíšek, zdůvodnil předlohu etickým přístupem vůči pozůstalým nebo lidem, kteří mají ve zmíněných zařízených někoho blízkého ve vážném stavu. „Ten problém tady je,“ uvedl. Číselné odhady takových případů ale nemá.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Přestože Plíšek ve středu na tiskové konferenci ujišťoval, že jsou pod návrhem podepsáni zástupci téměř všech poslaneckých klubů, novela přes první čtení neprošla. Poslanci odhlasovali její vrácení k přepracování.

Proti farmaceutickému lobbingu

Novela zákona o regulaci reklamy měla také zpřísnit podmínky kongresů, na které zvou farmaceutické firmy lékaře a lékárníky.

„Často se stávalo, že si farmaceutické firmy vybíraly pro své kongresy a školení velmi atraktivní turistické destinace. V těchto případech to byla pro lékaře víc dovolená než odborná a vzdělávací akce. Mnozí z účastníků pak mohli nabýt dojmu, že mají vůči pořadateli určitý závazek. Je to velmi nešťastné, protože takový postup může lékaře limitovat v práci,“ řekl na tiskové konferenci Plíšek.

Novela počítala s tím, že by pořádající firma mohla hradit účastníkům kongresu pouze dopravu, ubytování, stravu a registrační poplatek. Bude muset hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv dobu a místo konání akce, přesný program, přehled sponzorů a po skončení akce také poskytnuté finanční plnění. Všechny informace se měly objevovat na internetu.