Jako první se k řečnickému pultíku postavil Karel Fiedler, který řečnil několik desítek minut. Mimo jiné zkritizoval, že se původní návrh změnil k nepoznání, když k němu poslanci předložili stovky pozměňovacích návrhů.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Poslanec Ivan Adamec (ODS) to glosoval poznámkou, že „tady dnes budeme od úsvitu po soumrak“.

Po Fiedlerovi si vzal slovo jeho stranický kolega z Úsvitu Petr Adam, který se jal slovo od slova – včetně uvozovek – předčítat poslancům předložené pozměňovací návrhy.

Svou přednášku vyplňoval občerstvováním se, načež se pak vracel k bodům, které už přečetl. Zhruba po hodině si Úsvit požádal o dvouhodinovou pauzu, poté se Sněmovna dobrala k pevně zařazeným bodům.

Podobně už si poslanci Úsvitu počínali před pár týdny, kdy se zákon projednával v druhém čtení. I tehdy se střídali jeden po druhém u řečniště a nudili poslance dlouhými projevy. [celá zpráva]