Ministr práce a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach soudí, že by ministra z jedné koaliční strany měli kontrolovat náměstci ze zbývajících dvou stran koalice v určitém poměru. Zatím to není přesně dodržované pravidlo.

Soc. dem. ministra by hlídali po jednom náměstkovi z US-DEU a KDU-ČSL. Lidoveckému či unionistickému ministrovi by naopak měli podle Škromacha sekundovat vždy dva soc. dem. náměstci. "Je to přiměřené jejich velikosti a síle," řekl Právu Škromach na adresu menších koaličních stran.

V současné době soc. dem. a lidovci mají po 11 náměstcích, čtyři jsou z Unie svobody. Zbývajících 43 zůstává mimo strany. Podle Škromacha však bezpartijnost neznamená, že daný náměstek s nějakou stranou nespolupracuje.

První náměstek

V sociální demokracii se po pádu Špidlovy vlády stále častěji a hlasitěji ozývají hlasy, které požadují silnější zastoupení na strategických ministerstvech, jimiž protéká nejvíc miliard z národní kasy i unijních fondů. Vedle šéfa resortu je důležitá zejména role prvního náměstka, neboť právě ten zastupuje ministra na jednání vlády, i když nemůže hlasovat.

Problém je v tom, že některá ministerstva, která spadají do kategorie "důležitějších", jsou v rukou unionistů (místní rozvoj) a lidovců (doprava, životní prostředí a zahraničí) a ti se jich nechtějí vzdát. "Ve hře jsou ještě náměstci," upozornil však Škromach.

Na ministerstvu pro místní rozvoj, které zatím ovládá šéf US-DEU Pavel Němec, jsou tři unionističtí náměstci a po jednom z ČSSD a z KDU-ČSL. Němec vítá "možnost, aby ve vedení ministerstev byli určitou formou účastni všichni koaliční partneři". To, že má soc. dem. náměstka, pomáhá podle jeho slov Právu koaliční spolupráci a brání zbytečné podezřívavosti.

Na dopravě slouží pod lidovcem Milanem Šimonovským tři lidovci a jeden sociální demokrat. Bez stranických kádrů je v současné době například ministerstvo vnitra, jež zatím spravuje Stanislav Gross.

Lidovci se nebrání

První místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal avízované změny na postech náměstků vnímá jako snahu soc. dem. směrem dovnitř své strany ukázat, že na zmíněných ministerstvech nejsou soc. dem. odkázáni do role diváků.

"Je iluze si myslet, že ministr může bez mrknutí oka přihrávat a rozdělovat peníze," poznamenal Kasal.

Na dotaz Práva, zda by bylo pro lidovce přijatelné stranicky si rozdělit místa náměstků, Kasal uvedl: "Nevoláme po tom, ale pokud by na tom měla padnout koaliční dohoda, tak se tomu nebráníme." Podle něj by ale bylo nešťastné vybírat nové náměstky jen podle stranické legitimace. Základem by měla být fundovanost v oboru.

Volání po "vysoké odbornosti" náměstků je i součástí návrhu nové koaliční smlouvy. "Bude respektována zásada obsazení míst náměstků odborníky, kteří budou navrženi koaličními partnery a akceptováni příslušnými ministry," zní pátý bod koaličního návrhu.