Jestliže v minulosti byl vrchol epidemie zhruba 2000 nemocných na 100 000 obyvatel v jednom týdnu, letos je to již 3260 nemocných na 100 000 obyvatel v jednom týdnu.

"Procento komplikací, většinou zápalu plic, je zhruba jednoprocentní k počtu nemocných a na chřipku letos v ČR nikdo nezemřel," řekl Vít. Dodal, že tento a příští týden se nejvyšší výskyt onemocnění očekává v Praze a Středočeském kraji.

"V uplynulém týdnu v Praze přibylo 40 % nemocných ve srovnání s předminulým týdnem. Praha má nyní 2775 nemocných na 100 000 obyvatel," řekl Vít. Nejvíce nemocných je v Jihomoravském kraji a ve Zlínském kraji, kde počty překračují 4000 nemocných na 100 000 obyvatel. Naopak na severní Moravě, kde epidemie vypukla, už je na ústupu.

Hongkongský virus zjištěn nebyl

Vít potvrdil, že v České republice nebyl zjištěn hongkongský virus a ujistil, že není přenosný vzduchem. "Šlo o přenos z kuřat na místní populaci a tři lidé na tento virus v Číně zemřeli," řekl Vít. Zdůraznil, že Státní veterinární správa zakázala dovoz drůbeže a vajec i z Nizozemska, kde se objevil virus kuřecí chřipky. "Podle zjištění odborníků není přenosný na lidi a nemusíme se ho tedy obávat," řekl Vít.

Aromatické látky v Coca-cole

K případu, kdy německý občan si v českém pohraničí koupil láhev Coca-coly a měl dýchací problémy, dodal, že laboratorně byly zjištěny aromatické látky, které by tam být neměly. "Výrobce musí udělat opatření, aby k náhodným kontaminacím nedocházelo," informoval Vít.