"Pan prezident odpoví až bude mít dostatek informací tak, aby odpověď byla kvalifikovaná. Očekávám, že to bude do týdne. Pan prezident odpovídá všem, kdo mu napíší," sdělil Právu v úterý mluvčí prezidenta republiky Petr Hájek. Dodal, že prezident se snaží odpovědět vždy tak, "aby to nebylo formální bez ohledu na to, jde-li o slavnou spisovatelku nebo o neznámého člověka."

Skandál kolem klecových a síťových lůžek vypukl minulý měsíc, kdy reportáž o jejich používání v ústavu pro mentálně postižené v Rábech na Pardubicku zveřejnil britský list The Sunday Times. Vzápětí se do něj vložila autorka bestsellerů o čarodějnickém učni Harry Potterovi Joanna Rowlingová, která napsala dopis řadě českých činitelů především prezidentovi a předsedovi vlády. V nich označila léčení v klecích a síťových lůžkách za mučení.

Pod tlakem z ciziny ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi klecová lůžka ve zdravotnictví okamžitě zrušil a jejich zrušení připravuje v sociální oblasti i ministr Škromach, ale až v příštím roce. Kubinyiho za unáhlený krok Klaus pokáral a označil jeho rozhodnutí za "laciné gesto".

Šidla odmítl kritiku

Vladimír Šidla ve svém dopise Joanne Rowlingové odmítl, že by "česká medicína a psychiatrie nebyla srovnatelná s jinými vyspělými státy" .V dopise píše, že "v žádném případě nelze hovořit o mučení nebo držení lidí v klecích". Spisovatelce vysvětlil, že "na těchto (klecových a síťových) lůžkách jsou pacienti jen po dobu nezbytně nutnou pro zvládnutí akutního stavu. Tomuto prostředku se někdy dává přednost před zvýšenými dávkami medikace."

Šidla dále vyčísluje, co všechno už Parlament a vláda udělaly pro to, aby se používání takových lůžek zamezilo nebo omezilo na opravdu nejnutnější dobu. Připomenul, že psychiatrická zařízení jsou postupně vybavována speciálními místnostmi, která slouží k ochraně proti možnému poranění neklidných pacientů.

Uvedl i fakt, že ve zdravotnictví klecová lůžka ministr Kubinyi zrušil. V závěru Rowlingovou ujišťuje, že "jako každý moderní stát si Česká republika uvědomuje, že díky rozvoji nových metod a terapii je možné dále zvyšovat kvalitu života psychiatrických pacientů a mentálně postižených a v tomto duchu jsme odhodláni postupovat i nadále."