Sobotka je zastáncem přijetí eura v nejbližším možném termínu, je si ale vědom toho, že jeho nejsilnější koaliční partner ANO se k vstupu do eurozóny zatím příliš nemá.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Vzhledem k tomu, že hnutí ANO není zatím připraveno diskutovat o stanovení termínu pro přijetí společné evropské měny, tak tato vládní koalice v tomto směru zatím pokročit nemůže,“ řekl Sobotka v úterý ráno novinářům.

Rok 2020 je možný

„Rok 2020 je politický cíl, který jsme deklarovali ve své programové rezoluci, kterou soc. dem. přijala na sjezdu. Je to jasný signál toho, že soc. dem. je připravena vést konkrétní diskuse, které budou zahrnovat i termín přijetí společné evropské měny. To je rozdíl mezi námi a hnutím ANO, s kterým tvoříme vládní koalici,“ řekl Sobotka.

Klíčové tedy budou příští volby do Poslanecké sněmovny a s nimi spojené sestavování vlády. Jednou z priorit této garnitury pak podle Sobotky bude zabývat se možným termínem přijetí eura. „V případě, že po volbách do Poslanecké sněmovny, které budou nejpozději v roce 2017, přijde nová vláda, tak by se měla znovu nad touto otázkou vážně zamyslet,” řekl.

Nevylučuje však, že se skutečně dodrží jako termín přijetí rok 2020, i když to po volbách za dva roky bude zřejmě představovat silný časový tlak. „Dnes říkáme, že rok 2020 je možný a bude záležet na tom, jak bude Česká republika připravena,“ dodal.