Přesto si lze v obchodě s dárkovými předměty v Praze koupit ostrý a špičatý nůž složený v plastové kartě, který, jak se reportér Práva zprvu nechtěně přesvědčil, prochází kontrolními rámy jako máslem. Černá plastová karta je stejné velikosti jako platební karta. Nožík není z žádné speciální keramiky, ale z běžné, dočerna zbarvené oceli.

Složený je k nerozeznání od záplavy slevových, vstupních a dalších všemožných karet, které člověk nosí v peněžence. Nůž i karta jsou jeden kus, ale jsou skládací. Samotný nůž lze velmi snadno otevřít, přičemž plastová karta je vyrobená tak, že když se složí a zacvakne, slouží jako střenka.

Není to zbraň pro speciální jednotky, ale zkrátka slušný, velmi ostrý a špičatý kapesní nůž, který po otevření a secvaknutí, trvajícím tři vteřiny, měří celkem 14,5 cm. Samotná čepel má sedm centimetrů, tedy stejně jako oblíbený kapesní švýcarský nůž.

Do letadla i parlamentu

Poprvé jsem s nožem složeným v kartě, kterou jsem měl v peněžence mezi ostatními kartami, zcela nevědomky prošel letištními kontrolními rámy loni při letu z Prahy do Tunisu a zpět.

Až po návratu jsem zjistil, že po celou dobu, i v letadle, jsem, aniž jsem si to uvědomil, u sebe měl svůj „folding safety knife“, tedy skládací bezpečnostní nůž, jak je na něm napsáno.

Poté jsem s ním nesčetněkrát prošel bezpečnostními rámy na úřadech v Praze. Nůž v kartě hladce prochází přes několik kontrolních rámů i v parlamentu, přestože například minulý týden bylo patrné, že se bdělost ostrahy v kontextu brodského střelce a po telefonické výhrůžce bombou Sněmovně zostřila.

Jenže kontrolní rentgen skládací bezpečnostní nůž z obchodu s originálním dárkovým zbožím zkrátka, jak tomu zatím vše nasvědčuje, nevidí.

„Kdo má v kapse nůž, ať ho odevzdá, jinak až ho najdeme, tak to budete muset vysvětlit,“ sděloval například tento týden skupině hostů rázný policista při vstupu do jedné z budov parlamentu z Malostranského náměstí. U kontrolního pásu, který zajíždí s věcmi do rentgenu, byly další dvě policistky. Svoji práci rozhodně neodbývaly, byly důsledné, každou věc na monitoru pozorně „načítaly“.

V mé tašce přes rameno byl notebook a peněženka – i s nožem v kartě. Ale jako by byl neviditelný. Stejné to bylo u opakovaných vstupů do Sněmovní 4 a 3.

Monitor nic neukázal

Na rentgenu obsluha nůž v kartě neviděla, ani když jsem jí naznačil, že takový nožík se běžně prodává a asi není vidět. O to více policistka studovala obrázek z rentgenu. Nic neviděla.

Vůbec nejde o to, že by ostraha jak na letišti, tak na úřadech nebyla bdělá. V tom množství procházejících lidí se nejenže nelze vyhnout jakémusi provoznímu otupění, ale také, jak je patrné, se najdou věci, které projdou, i když to výrobce, prodávající ani uživatel třeba vůbec nezamýšleli.