„Generál Halenka informoval náčelníka Generálního štábu AČR generála Petra Pavla, že mu bylo sděleno obvinění. Na základě obdržené informace generál Pavel rozhodl, že v souladu s platnou legislativou podá ministrovi obrany v zákonné lhůtě návrh na dočasné zproštění výkonu funkce generála Halenky a jeho zařazení do dispozice,“ řekla Právu mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Dodala, že generál Halenka požádal o udělení dovolené a bylo mu vyhověno.

Vladimír Halenka

Vladimír Halenka

FOTO: Armáda ČR

Mezi čtyřmi obviněnými je i zaměstnanec ministerstva obrany Josef Lachman, který v minulosti šéfoval odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem. Ministerstvo zatím nechce spekulovat, jak se s Lochmanem naloží. „Zatím nemáme od policie informace o tom, jestli byl někdo z resortu obviněn. Musíme počkat na věcné odůvodnění a pak můžeme rozhodnout o dalším postupu,“ řekl Právu mluvčí obrany Petr Medek.