Návrh poslance Petra Fialy (ODS) na novelizaci zákona o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, z něhož tyto záměry vyplývají, se ve středu opět dostal na přetřes v rozpočtovém výboru.

„Vláda nepovažuje za vhodné, aby novela upravovala vnitřní poměry ministerstva financí v době, kdy je zde služební zákon. Nebráníme se ale posílené spolupráci s parlamentem a informování výboru či podvýboru,“ zopakoval poslancům Babišův náměstek Jan Gregor.

„Jaká posílená spolupráce? O čem to mluvíte? S parlamentem se nespolupracuje, tomu se podle ústavy zodpovídáte! Tady jde o to, kdo hlídá hlídače, kterým FAÚ nepochybně je. Já ten odpor vlády nechápu, vždyť ta jednání by byla v neveřejném režimu,“ reagoval poslanec Zbyněk Stanjura (ODS).

Kalousek: Jsou jako BIS

„Argumenty vlády jsou scestné. Ředitele finanční správy a celníků jmenuje vláda podle speciálních zákonů, a tak je úplně logické, že ve stejném duchu by měl být jmenován i ředitel FAÚ. Vzhledem k tomu, že se jedná o zpravodajskou jednotku, tak neexistuje žádný důvod, aby nad FAÚ neexistovala parlamentní kontrola, podobně jako nad BIS a vojenským zpravodajstvím,“ oponoval poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09).

Náměstek Gregor ale před poslanci naznačil, že moc analytického odboru se démonizuje, a dodal, že se de iure nejedná o zpravodajskou službu.

Podle šéfa FAÚ Libora Kazdy nepracuje útvar v tak utajeném režimu jako třeba BIS, neboť tam mohou chodit návštěvy jako na každý jiný odbor. Tím u mnohých poslanců vyvolal úsměv. Není divu. V samotné výroční zprávě FAÚ za rok 2014 se uvádí, že „finanční analytický útvar ministerstva financí vznikl v roce 1996 jako takzvaná finanční zpravodajská jednotka“.

Vidí do velkých peněz

FAÚ sice nemá výslovně agenty v terénu, ale zhruba dvě desítky jeho specialistů disponují značnými pravomocemi a možnostmi tzv. od stolu. Například bez vědomí majitelů účtů mohou nahlížet do jejich kont a sledovat proudící podezřelé toky peněz, přičemž mohou, a také to čím dál hojněji dělají, iniciovat zmrazení těchto peněz. Lidově řečeno, FAÚ může komukoli koukat pod prsty a zjišťovat, kdo co provádí s velkými penězi.

Na druhou stranu ale lidé z FAÚ a ministerstva připouštějí, že podezřelých oblastí či činností je tolik, že nevědí, kam dříve skočit. „FAÚ velmi často odhaluje protiprávní aktivity spojené s daňovými úniky a nadměrnými odpočty DPH,“ zdůrazňuje ve své výroční zprávě.