Podle premiéra norská strana v reakci uvedla, že vládě ani jejím členům nepřísluší do probíhajícího šetření zasahovat.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Je evidentní, že norská strana zatím dostatečně nevyhodnotila, jak citlivou a významnou otázku pro naši společnost osud obou chlapců představuje,” posteskl si Sobotka ve zprávě, kterou si vyžádala Sněmovna, na jejíž půdě je kauza již delší dobu rovněž sledována.

Zároveň dodal, že pokud nedojde k výraznému posunu na nadcházející schůzce ředitele Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí s norskými orgány, bude norské premiérce adresovat další dopis.

Eva Michaláková se sestrou Zuzanou Sovkovou (vpravo)

Eva Michaláková se sestrou Zuzanou Sovkovou (vpravo)

FOTO: Petr Hloušek, Právo

„V němž budu požadovat podrobné objasnění celkové situace v závislosti na aktuálním stavu a výsledcích probíhajícího řízení,” dodal s tím, že pomoc matce budou i nadále poskytovat příslušná ministerstva.

„Nebude-li matka úspěšná ve své žádosti na navrácení dětí do péče, existuje stále možnost požádat o svěření obou dětí do péče v rámci širší rodiny v České republice, což se chystá učinit její sestra,” připomněl premiér další z možných eventualit návratu obou chlapců do ČR.

Celý případ odstartoval v květnu 2011, kdy norská mateřská škola upozornila na podezření z pohlavního zneužívání dvou malých chlapců. Policie se tak pustila do vyšetřování otce a poté i matky dětí. Vyšetřování ale později zastavila a obvinění nakonec nepadlo. V únoru 2012 norské úřady oba rodiče zbavily práva na jejich péči. Děti putovaly k pěstounům, a každé tak žije v jiné rodině.