ÚOHS původně vadilo, že ministerstvo změnilo zadávací podmínky a neprodloužilo dostatečně lhůtu pro podání nabídek firem. Z podmínek vypustilo například požadavek na obal zbraně pro seskok padákem.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Právní posouzení případu ze strany Rafajových podřízených bylo ale chybné. Nově se mají zabývat také námitkami ministerstva a faktem, že resort od smlouvy se společností Meopta Systems odstoupil.

Lidové noviny loni uvedly, že v kontrolních zkouškách nevyhověla střelná zbraň, naopak optické přístroje z produkce Meopty byly v pořádku. Nákup nových pušek měl jednak srovnat používanou ráži se standardem Severoatlantické aliance, ale hlavně nahradit dnes používané odstřelovací sovětské pušky Dragunov, konstrukčně vycházející ze 60. let.

Resort původně podepsal kontrakt na 238 pušek za 98,3 miliónu korun. Součástí dodávky měly být i denní a noční optoelektronické zaměřovače, soupravy náhradních dílů a nářadí pro údržbu.