Co vás vlastně vedlo k palácovému převratu v Úsvitu?

V první řadě se nejedná o palácový převrat, nejedná se o puč, nejedná se o revoluci.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Jak tomu tedy říkáte?

Evoluce. Je tu jeden obrovský problém: hnutí Úsvit má po roce a čtvrt pořád jen devět členů. Každý novinář, každý sympatizant, se kterým jsem kdy mluvil, se mě ptal, kdy už začneme nabírat členy. Byli jsme za to kritizováni, nikdy k tomu nedošlo.

To byl první a zásadní důvod vytvořit politickou stranu, která může nabírat členy a je otevřena k tomu, aby integrovala další hnutí. Pokud strana nepracuje na standardních principech, nemá členskou základnu, tak nemůže nikoho oslovit. Na ideové konferenci v září bylo řečeno, že do konce roku 2014 bude mít Úsvit sto členů. Je únor 2015, a členů je stále devět.

V čem byl problém?

Ve stanovách. Neustále se mění stanovy, pendlovalo se z jedné strany na druhou. Lidé od nás odcházejí, hnutí nemělo žádnou strukturu, nic. Důvod byl vytvořit paralelní stranu, která bude samozřejmě spolupracovat s Úsvitem a bude do sebe zapojovat další strany.

Dnes jsme jednali s Hnutím pro sport a zdraví i s Tomiem Okamurou. Byl u toho, byl nadšený, všechno bylo v pohodě. Vůbec nechápu to, co řekl na dnešní tiskové konferenci. To, co říkal, je lež. Nebyl to z naší strany žádný nůž v zádech, to je absolutní nesmysl.

Jak si tedy vysvětlujete jeho slova o zrádcích a řízené likvidaci Úsvitu?

Vůbec tomu nerozumím, na rovinu. Včera jsme to přednesli jako vizi, on měl svoji vizi, ale obecnou. Poslanci jsou pracovití lidé, chtějí pracovat dál. Pro ně už to bylo neustále totéž. Nápad, který jsem včera přednesl, jsem opíral o data: hnutí Úsvit jde kontinuálně dolů, čísla jsou nekompromisní.

Naše základní témata byla přímá demokracie, odvolatelnost politiků, a ta jsou dnes vnímána velmi okrajově. Tři čtvrtě lidí nás dnes vnímá přes islám a imigranty. Každý náš rozhovor, každé naše vyjádření jsou okamžitě nálepkovány jako xenofobní, rasistické. Měli bychom řešit témata, jako jsou exekuce, a nejen islám a imigranty. Máme řešit sociální věci, protože lidé jsou tady, slušně řečeno, v pytli.

Chcete říct, že to byl Okamura, kdo vás brzdil?

Tomio Okamura nás nebrzdil, tak se to říct nedá. Ale třeba ta jeho poslední vyjádření nás začala házet do úplného extrému. Přitom to téma je vážné, je ho potřeba řešit, ale takováhle vyjádření společnost rozdělují. Já a kolegové chceme spojovat, chceme být pozitivní.

Chcete ale spolupracovat s Národní frontou Marine Le Penové. Nebojíte se, že vás lidé budou vnímat ještě víc jako nacionalisty?

Ne. Média to bohužel překrucují, ale Národní fronta je dnes středová politická strana, založená na hájení národních zájmů, není to žádná fašistická strana. Naopak, oni odsuzují výroky, které štvou lidi proti sobě, a chtějí ty věci řešit. K čemu bude, že budete vykřikovat nějaká hesla, když s tím nic neuděláte?

Marine Le Penová hodně těží ze situace s přistěhovalci ve Francii, to Česku nehrozí.

Zatím to nehrozí. Tyhle věci je ale lepší řešit ještě předtím, než nastanou. Podívejte se, jak to vypadá ve Francii, v Belgii, ve Švédsku, v Anglii. Je to obrovský problém, který se v této situaci už řešit nedá. Do Evropy míří statisíce imigrantů ročně. Jednoho dne se to bude muset začít rozmělňovat do všech států, takže ten problém zkrátka nastane.

Kdo bude lídrem nové strany, budete jím chtít být vy?

Ne. Bude se standardně volit, tak jak to má být. Jestli to budu já, nebo někdo jiný, to je předčasné.