„Česká republika je na začátku plošné epidemie chřipky, to znamená, že prakticky všechny kraje se blíží nebo překročily epidemický práh a chřipka je prostě tady," řekl Valenta v České televizi.

Hlášeny jsou tři desítky těžkých průběhů chřipky, čtyři pacienti na ni zemřeli. Nejhorší situace je v Jihomoravském a Zlínském kraji, kde nemocnice v Kroměříži, Uherském Hradišti a ve Zlíně na doporučení hygieniků vyhlásily zákaz návštěv.

Loni v Česku epidemie chřipky nebyla, rok předtím byla a z jejího průběhu Valenta soudí, že další nárůst počtu případů potrvá týden až dva.

Nemocnost v Praze stoupla o 40 procent

V některých částech republiky se může postup infekce mezi dětmi zvolnit díky jarním prázdninám, jinde ale zase mnohem rychleji roste počet nakažených mezi dospělými. Například Zlínský kraj eviduje v pátém kalendářním týdnu téměř stoprocentní nárůst chřipkových infekcí u dospělých. V Praze stoupla ve stejném týdnu nemocnost dospělých o více než 40 procent, což je nejrychlejší nárůst od roku 2010.

Valenta ale uvedl, že i přesto je v tuto chvíli možné stále ještě očkovat, i když to nepovažuje za zcela ideální. „Určitě bych to doporučil zejména oslabeným lidem, kteří trpí například nemocemi srdce a cév či dýchacího systému, protože očkování sice nemusí zabránit onemocnění chřipkou, ale může zmírnit její průběh," vysvětlil.