Nová vláda by mohla požádat Sněmovnu o důvěru v polovině srpna, když vše půjde podle předpokladů, řekl novinářům Gross po tříhodinové schůzce lídrů koalice.

Ve Strakově akademii se sešli jako každé úterý na schůzce známé pod označením K9, jednání se ale oproti předešlým protáhlo.

Nová koaliční dohoda

Lídři se také shodli, že by strany měly uzavřít novou koaliční dohodu a sepsat nové programové prohlášení vlády.

Přesto, že se o programu nové vlády konkrétně nejednalo, shodli se lídři trojkoalice na tom, že by vláda měla pokračovat v reformách veřejných financí, zlepšovat podnikatelské podmínky a zjednodušovat právní řád. Podle předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska by v programu neměla chybět podpora rodin s dětmi a venkova.

Sociální systém se měnit nebude

Gross naopak zdůraznil, že nelze čekat zásadní změny sociálního systému, počítá ale s jeho zjednodušením a také s tím, že bude lépe odrážet stav veřejných financí.

Gross, Kalousek a šéf unionistů Pavel Němec spolu s místopředsedy stran koalice řešili, jakou formou zaručí poslanci důvěru kabinetu. "Nejde o nic jiného, než aby se jednotliví poslanci připojili k tomu, že mají vůli pokračovat ve stávající koalici," řekl Gross po jednání novinářům s tím, že rozhodně nejde o podepisování nějakého "bianco šeku".

Pokud se koalice neshodne na společném programu, podpisy poslance k ničemu zavazovat nebudou, tvrdí.

Rozhodnou stranická grémia

"Informoval jsem o jednáních s ODS a KSČM. Dělal jsem si situační zprávu o situaci v jednotlivých stranách vlády a časovém harmonogramu. Stěžejní rozhodnutí musí padnout na stranických grémiích," řekl Gross.

Představitelé sociálních demokratů, lidovců a unionistů se sešli společně poprvé od té doby, co prezident Václav Klaus pověřil Grosse, aby vedl jednání o nové vládě. [celá zpráva] Opět se sejdou ve stejné sestavě příští úterý.