„Obdržel jsem písemnou informaci, že pan Grygar se rozhodl rezignovat na pozici člena rady. Lidsky tomu rozumím, nechce se nechat uštvat, je to přece jenom člověk, který je nemocný, a já mu přeju, ať se mu zdravotní stav zlepší,“ řekl Právu Palyza s tím, že koaliční partnery, hnutí ANOKDU-ČSL, o Grygarově odchodu ve středu informoval.

Určitá změna nastala také v případu dalšího radního za sociální demokracii a zároveň náměstka primátora Iva Hařovského, který byl obviněn spolu s dalšími bývalými radními Ostravy-Jihu v souvislosti s veřejnými zakázkami.

Koaliční partneři vyzvali před časem sociální demokraty, aby situaci kolem obou radních vyřešili.

Pokud bude Hařovský obžalován, ČSSD bude jednat

Část opozice na zastupitelstvu srovnávala případ Hařovského s kauzou Vladislava Kovala, který po obvinění policie, že si coby vysoký úředník ministerstva pro místní rozvoj údajně řekl o úplatek, byl vyloučen z hnutí ANO a pak sám rezignoval na mandát zastupitele Ostravy a Ostravy-Jihu. [celá zpráva]

„Je potřeba rozlišit, že problém kolem Hařovského je úplně jiný a diametrálně odlišný od pana Kovala. Zatím co pan Koval si exaktně řekl přímo do telefonu údajně o úplatek, tak pan Hařovský je v situaci, kdy mu byl doporučen materiál ke schválení, on o něm hlasoval a dneska po sedmi letech se ta situace řeší,“ popsal Palyza.

Aby vyšli sociální demokraté koaličním partnerům vstříc, rozhodli se, že pokud bude Hařovský obžalován a postaven před soud, bude klub ČSSD řešit personální změnu.

„Jsme vedeni zájmem, aby koalice byla funkční, bezproblémová, abychom uhájili naše programové priority a priority koalice ve smyslu transparentnosti, otevření radnice a dalších věcí, které budou prospěšné pro občany Ostravy,“ podotkl náměstek primátora s tím, že takový postup už ČSSD nastínila hnutí ANOlidovcům.

Primátor chce odchod obou

„Toto stanovisko odpovídá představám našich koaličních partnerů, i když samozřejmě v detailech se mohou lišit, ale bráním se paralele posuzování situace pana Kovala a pana Hařovského,“ zopakoval Palyza.

Ostravská mluvčí Andrea Vojkovská uvedla, že do středy 4. března, kdy si zastupitelé zvolí za Grygara nového radního, bude místo neobsazené.

Budoucí první dva muži Ostravy: nastávající primátor Tomáš Macura (vlevo) a jeho 1. náměstek Lumír Palyza.

Primátor Ostravy Tomáš Macura (vlevo) a jeho 1. náměstek Lumír Palyza

FOTO: Denisa Telaříková, Právo

Primátor Tomáš Macura (ANO) sdělil, že hnutí od počátku preferovalo variantu, aby z funkcí odešli oba radní. Odchod Grygara a případný odchod Hařovského, pokud by byl obžalován, klub ANO podle primátora vnímá pouze jako přijatelný kompromis.

„Nemám z toho radost. Je to otázka osobního přístupu každého jednotlivého člověka,“ reagoval Macura, který několikrát zopakoval, že on by za takové situace rezignoval.