Po evropských vládách žádá zajištění větší bezpečnosti pro Židy a legislativní opatření v tomto směru. V Evropě by podle něj měl vzniknout i post zvláštního vyslance pro antisemitismus.

„Dnes jsme v situaci, kdy je židovská komunita v Evropě blízko novému exodu z Evropy. Židé se hodně bojí,“ prohlásil Kantor s odkazem na útoky, které se v posledních letech odehrály v Toulouse, Bruselu a naposledy nedávno v Paříži.

Důvodem tohoto strachu jsou podle něj hlavně dva faktory. „Ekonomická agrese jako v Řecku a Maďarsku a radikální islamismus,“ upřesnil. Židé v Řecku a Maďarsku jsou podle něj pod větším tlakem než ostatní komunity s výjimkou Romů.

ČTĚTE TAKÉ
Fórum o holokaustu uzavře Pražský hrad a zkomplikuje dopravu v metropoli

Vyzval proto evropské úřady k „dramatickému zvýšení bezpečnosti“ židovských obyvatel. O tom, jak toho legislativně dosáhnout, budou jednat i účastníci pražského fóra a návrhy budou obsaženy v dokumentu, který má fórum přijmout.

„Dnes tento proces na institucionálním základu definitivně odstartujeme,“ poznamenal Kantor. Jedním z opatření má podle něj být i vytvoření zvláštního evropského vyslance pro otázky antisemitismu. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová mu už údajně slíbila to zvážit.

Blízko k Putinovi

EJC je hlavním organizátorem dvoudenního setkání více než 30 předsedů a místopředsedů parlamentů a dalších 500 hostů.

Akce se pořádá k 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi, které připadá na úterý.

Kantor je ruský miliardář s údajně blízkými vazbami na prezidenta Vladimira Putina. Na pondělní tiskové konferenci otázky na politiku Moskvy vůči Ukrajině odmítl zodpovědět. Putina nicméně označil za „velkého přítele ruské židovské komunity“.