Na prvním místě by v případě konaní voleb v prvním červencovém týdnu s přehledem skončila ODS se ziskem 30,5 procenta hlasu. Nejmenší vládní strana US-DEU skončila s půl procentem až za Stranou zelených, Sdružením nezávislých kandidátů a hnutím Nezávislí, které mají shodně dvě procenta.

K volbám by přišlo 63 procenta dotázaných - rozhodně ano 32 % a spíše ano 31 %. Sedm procent lidí nebylo rozhodnuto. Naopak k volebním urnám by nepřišlo 30 % respondentů - spíše ne 15 % a rozhodně ne rovněž 15 %.

Grebeníček: I zlato bychom zvládli

"Pokles preferencí stran vládní koalice je hmatatelný a ani se nedivím, že mnozí občané přicházejí s nápadem, že by to mohly řešit předčasné volby," řekl předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Komunisté podle něj ale chtějí vydržet do řádných voleb a v nich "stříbrnou medaili obhájit". "I zlato bychom zvládli," komentoval šetření.

Nadšení šéfa komunistů mírnil předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jaromír Talíř, podle kterého jsou posuny v preferencích na pokraji statistických chyb. Připouští, že na poklesu se mohla podepsat také nestabilita vlády.

Stranické preference v červnu 2004 (v %)
ODS 30,5
KSČM 16
ČSSD 11,5
KDU-ČSL 7,5
Strana zelených 2
SNK 2
hnutí Nezávislí 2
US-DEU 0,5
SŽJ 0,5
jiné strany 2
žádná 10,5
neví 15
Zdroj: CVVM