Vláda si od novely slibuje efektivnější boj proti recidivistům. Jak totiž při projednávání zdůraznil poslanec a bývalý policista Bronislav Schwarz (ANO), dosud neexistuje žádná centrální evidence přestupků s výjimkou těch dopravních nebo těch, které se týkají provinění vůči životnímu prostředí.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Novela zákona o přestupcích, kterou poslanci v pondělí poslali do právního výboru, rovněž zvyšuje pokuty pro pachatele některých přestupků. Týkat se má přestupků proti majetku, občanskému soužití a veřejnému pořádku. Nejvyšší hranice pokuty se má pro recidivisty zvýšit o polovinu.

Opakované spáchání přestupků znamená, že se jej pachatel dopustí do roku od doby, kdy byl uznán vinným z jiného přestupku. Recidivistům se zvýší horní hranice pokuty, kterou je za přestupek možné uložit, o polovinu.

Novela prošla prvním čtením hladce, pro hlasovalo 124 poslanců ze 126 přítomných.