„Jsme prvním ministerstvem v České republice, které se více otevírá občanům. Každý daňový poplatník má teď možnost si zkontrolovat, jak s jeho penězi ministerstvo hospodaří,“ uvedl Wagenknecht, který věří, že větší kontrola ze strany veřejnosti může vést k úsporám.

„Slíbili jsme, že budeme transparentní a vyjdeme občanům maximálně vstříc. Naše sliby plníme,“ doplnil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Lidé najdou na serveru i data o vývoji státního rozpočtu, daňové statistiky či přehled povolených výherních automatů. Data zveřejňovaná na serveru budou navíc strojově čitelná, zatímco doposud byla publikována ve formátu PDF, který je pro další zpracování nevhodný. Ministerstvo by rádo zapojilo do projektu zveřejňování dat i další resorty.

Data jsou dostupná na adrese data.mfcr.cz.

Podle opoziční TOP 09 chybí projektu napojení na informační systémy. Stranický expert Jaroslav Poláček se podivil, proč se resort nezapojil do již hotového a funkčního projektu Registru smluv. „Tohle prostě nejsou otevřená data, ale jen další rozcestník,” dodal Poláček.