„Je nutné, aby ČR dala najevo, že je součástí té velké solidarity, která se váže na to, co se odehrálo v Paříži,“ popsal ministr důvody, proč s předsedou vlády odcestoval do francouzské metropole na miliónovou manifestaci. [celá zpráva]

„Je to něco (útok proti Charlie Hebdo - pozn. red.), co asi předznamenává budoucnost. Domnívám se, že vstupujeme do složitých časů, protože obavy, které tu dlouho byly z nového fenoménu tzv. Islámského státu, se začínají potvrzovat,“ dodal.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Střílející útočníky natočil svědek z okna. Zdroj: Reuters

„Takový čin bohužel, jak říkají znalci, vyvolává i vlnu podobných. Takže jsme najednou v situaci, kdy v Evropě bude aktivita zpravodajských služeb po určitou dobu nesmírně zvýšená,“ sdělil.

Rizikem jsou podle ministra bojovníci IS, kteří se vracejí do evropských zemí. ČR se ale podle něj tato hrozba bezprostředně netýká. Zároveň varoval před tím, aby byla vina za teror paušálně svalována na muslimy jako takové. „Je to především zločin,“ poznamenal.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Zásah v košer obchodě v Paříži (video neobsahuje zvuk). Zdroj. Reuters

Sobotka podotkl, že na manifestaci, jíž se podle francouzských médií účastní asi padesátka státníků z celého světa, je významná především přítomnost představitelů muslimských států.