Pokud šéf ČSSD Stanislav Gross představí na ÚVV strany 18. července koncepci vlády s KDU-ČSL a US-DEU, tedy ve stejném složení, kvůli němuž ÚVV koncem června dotlačil Špidlu k rezignaci, může podle zjištění Práva počítat s podporu spolustraníků.

Soc. dem. funkcionáři svůj předběžný souhlas se staronovou koalicí zdůvodňují tím, že nešlo o konfiguraci vlády, ale o Špidlu v jejím čele, který většině ÚVV nevyhovoval.

"Já v tom rozpor nevidím, protože ÚVV nepřijal žádné usnesení, že nesouhlasí se současnou vládní konstelací. Nepřijal usnesení, že soc. dem. musí setrvat ve Špidlově vládě," řekl Právu šéf středočeské ČSSD Richard Dolejš, který patří ke Grossovým nejbližším spolupracovníkům.

Podle Dolejše ÚVV vyslal signál, že ve vládě musí nastat výrazné změny. "A já se domnívám, že se ty změny rýsují, byť na starém půdorysu. Jde o personální změny a programové prohlášení. Věřím, že oba tyto parametry budou naplněny," dodal Dolejš.

Zdůraznil, že nová vláda by měla více přesvědčovat opozici o svých návrzích, aby fungovala lepší komunikace jak s ODS, tak s KSČM. "Spoléhám na to, že se ODS v parlamentu odkloní od politického primitivismu pana Topolánka, dá stranou nulovou toleranci vládě a začne se chovat odpovědně a věcně," řekl Dolejš.

Když dva dělají totéž, není to totéž

Někdejší ostrý kritik Špidlovy vlády, šéf ústecké krajské soc. dem. Jaroslav Foldyna, Právu řekl: "Udělala se stojedničková koalice, která je pevnější, než byla stojednička včera."

Podle Foldyny usnesení ÚVV, na jehož základě odstoupil Špidla, bylo spojeno právě s vizí a osobou dosluhujícího premiéra. K současné situaci Foldyna poznamenal: "Když dva dělají totéž, není to totéž. Limity pro jednání o nové vládě dal Václav Klaus, když řekl - nesmíte postavit vládu závislou na komunistech, a šéf ODS Mirek Topolánek, který řekl - my do žádné vlády s ČSSD nejdeme."

Místopředseda jihomoravské soc. dem. a poslanec Ladislav Skopal byl stručný: "ÚVV nechtěl pokračovat ve složení stojedničky pod vedením Vladimíra Špidly. Teď by to byla stojednička pod vedením Stanislava Grosse a to je změna."

Chtějí jednat o obsazení resortů

Šéf pardubické krajské ČSSD a poslanec Miroslav Váňa podle svých slov Právu nevidí rozdíl mezi tím, co se slibovalo na ÚVV, a tím, co teď dělá Gross. "Kdyby nešel touto cestou, došel by k jednobarevné menšinové vládě soc. dem. s podporou komunistů, a to by podle mě většina soc. demokratů z různých důvodů nepovažovala za politicky rozumné," řekl Váňa.

Podle něj na ÚVV bude důležitá diskuse, jak dokáže strana v nové vládě prosazovat zájmy soc. dem. a jaká ministerstva budou v rukou ČSSD.

Předseda moravskoslezské ČSSD Petr Vícha byl jediný z Právem oslovených funkcionářů, který připustil, že interpretace, že se na červnovém ÚVV hlasovalo pouze o Špidlově vládě, je určitým zjednodušením. "Necháme se překvapit, s čím Stanislav Gross přijde, co nového by to mělo přinést proti dosavadnímu stavu. Životně důležité jsou záruky poslaneckého klubu ČSSD, že bude stojedničku jednotně podporovat," dodal Vícha.