Vát má jen mírný západní vítr. Právu to řekl Vladimír Seifert z Českého hydrometeorologického ústavu. Na tropické teploty si tedy budeme muset nechat o víkendu zajít chuť.

Jen pamětníci by si v neděli mohli vzpomenout na dobu před dvaceti lety. Tehdy, 11. července roku 1984, totiž v pražském Klementinu vystoupala rtuť teploměru na 36 stupňů.

Chladněji i příští týden

I příští týden by měl být spíše chladnější. Meteorologové předpokládají, že od pondělí do pátku bude oblačno až zataženo, s přeháňkami nebo deštěm, ojediněle s bouřkami. Teploty v noci 13 až 8 a nejvyšší denní 17 až 21 stupňů.

"Na teplejší letní počasí si musíme počkat až do druhé poloviny července. Ale i tehdy se pravděpodobně budou vyskytovat přeháňky a bouřky," dodal Seifert.

Že se nám zatím zdá být letošní léto studené, vysvětluje Seifert tím, že předchozí roky byly teplejší, než je běžný průměr: "Květen byl v Praze v Klementinu podprůměrný jen v roce 1991, jinak převládaly květny nadprůměrné. Červny byly teplotně nadprůměrné od roku 1946, jen s výjimkou roku 2001, kdy byl červen teplotně podprůměrný. Takže se nám zcela logicky zdálo, že letos v červnu bylo chladno. Ale průměrná teplota byla v horní části intervalu průměrných hodnot."