Varování vydal ve čtvrtek Český hydrometeorologický ústav. V bouřkách by také mohlo spadnout větší množství vody a mohou se rozvodnit menší toky.

Studená fronta odděluje tropický vzduch, který je nyní nad východní Evropou, od chladného a vlhkého vzduchu nad západní Evropou. Dnes večer začne fronta ovlivňovat západní polovinu Čech, během noci bude postupovat na východ a slábnout. Ještě v pátek místy ovlivní počasí na Moravě a ve Slezsku.

Intenzivní bouřky, které se na frontě vyskytnou, mohou na západě Čech místy provázet kroupy, v jiných částech země by se krupobití mělo vyskytovat jen ojediněle.

Hrozí rozvodnění menších toků

Přívalové srážky s úhrnem vody deset až 30 litrů na metr čtvereční by mohly spadnout kdekoli v republice, 50 litrů vody na metr čtvereční by mohlo napršet v Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji a v západní části kraje Jihočeského, Středočeského a Libereckého. Nárazový vítr by se mohl objevit také ve všech lokalitách republiky.

Meteorologové upozorňují na to, že tyto nebezpečné povětrností jevy mohou způsobit na některých místech škody na majetku, vyvrátit stromy či způsobit omezení v dopravě.

Přívalové srážky mohou také zapříčinit rozvodnění menších toků v postižených oblastech. Je možné, že hladiny těchto toků překročí první, případně až druhý stupeň povodňové aktivity.