Bielesz rezignaci na mandát oznámil notářsky ověřeným dopisem, který doručil do kanceláře předsedy Sněmovny. Kořistka složí poslanecký slib na nejbližší schůzi dolní komory.

Bielesz se dnes ohradil proti spekulacím, podle nichž odchází ze Sněmovny výměnou za úplatek či příslib různých funkcí. Z jeho vyjádření před novináři rovněž vyplynulo, že mandát skládá i proto, aby zabránil nátlaku KSČM na vládu.

"Větší vliv KSČM by pro tuto zemi byl mnohem větší katastrofou než pokračování stávající koalice," prohlásil dnes Bielesz.

Klub US-DEU zachráněn

Kořistka je na rozdíl od Bielesze loajální k současné koalici. "Dovedu si představit pokračování stávající koalice a samozřejmě bude záležet na tom, s jakým programem a personálním obsazením by kabinet vznikl, a také bude záležet na tom, jakou roli by v případné koalici hrála US-DEU," řekl dnes Kořistka.

Příchodem Kořistky vedle zajištění koaliční většiny ve Sněmovně přežil také poslanecký klub US-DEU. Má stále 10 členů, což je podle zákona minimum.

Klub US-DEU nejdříve minulý čtvrtek posílil poslanec Petr Kott, kterého se kvůli problémům s alkoholem zbavila ODS. Vzápětí opustil klub rebelující poslanec Tomáš Vrbík. Klub měl opět 10 členů. [celá zpráva]

Odchodem Bielesze hrozil klubu zase zánik. Unionisté by tak přišli o mnoho výhod. [celá zpráva]