Fajt uvedl, že NG uzavřela 23. září 2014 s Komerční bankou smlouvu o partnerské spolupráci a její sponzorský dar je účelově určen na financování kulturní činnosti. Konkrétně se týká přípravy výstavy o malíři Oskaru Kokoschkovi, což má být jedna z atrakcí nového programu NG v příštím roce.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Nařčení mé osoby a nejbližších spolupracovníků v této vykonstruované kauze je absurdní,“ uvedl Fajt. Veškeré smlouvy s privátními sponzory jsou podle něj zcela v souladu s právním řádem České republiky.

Vedení NG podle jeho slov zvažovalo jako jednu z možností, že by se na nízké platy zaměstnanců získala část privátních financí. Podobně to prý řeší i v zahraničí.

Žalobu nepodá

Po projednání této věci u ministra kultury Daniela Hermana však bylo rozhodnuto rezignovat na jiná řešení než tarifní mzdy, přičemž výši odměňování generálního ředitele NG určuje výhradně ministr kultury.

Podle páteční MfD chtěla Národní galerie od Komerční banky, aby víc než milión korun z několikamiliónového sponzorského daru šel jako příspěvek k tabulkovému platu ředitele NG, což mělo být v návrhu na sponzorskou smlouvu. V uzavřeném dokumentu mezi NG a Komerční bankou už ale podle MfD tato věc není. [celá zpráva]

Na dotaz Práva, zda bude Fajt deník žalovat, uvedl, že zveřejněné informace považuje za bulvární a odmítá se jimi vážně zaobírat.