„Ministr kultury by měl toto podezření prověřit, vhodná by byla i důkladná kontrola celého hospodaření Národní galerie,“ reagoval pro Novinky Sobotka.

Herman už počítá, že se s Fajtem sejde. „Bude chtít, aby mu (Fajt) tuto záležitost objasnil,“ řekla Novinkám mluvčí ministerstva kultury Helena Markusová.

ČTĚTE TAKÉ
Národní galerie navrhovala Komerční bance, aby část daru šla na plat šéfa

Dodala, že se na všechny zaměstnance příspěvkových organizací vztahují pouze tabulkové platy.

„V obecné rovině lze sdělit, že platy generálních ředitelů, včetně osobních příplatků a příplatků za vedení, se v současnosti pohybují výhradně v mezích platových tříd určených pro státní správu. Ministerstvo kultury si rozhodně nemyslí, že by je to však mělo opravňovat k tomu, aby se vedoucí management pokoušel dostat na evropskou úroveň platů pomocí darovacích smluv od sponzorů a na úkor umění,“ dodala.

O záležitosti informovala v pátek Mladá fronta Dnes. Podle ní měla galerie navrhovat, aby část z několikamiliónového sponzorského daru od Komerční banky pro instituci šla na plat jejího ředitele.

Ve sponzorské smlouvě, která byla mezi KB a galerií nakonec uzavřena, už podle MfD tato věc není. V konceptu smlouvy, který původně odešel z galerie do banky, ale podle listu zmíněný návrh byl.