„Základ by měl být, že přece nemůžeme a nesmíme za žádných okolností mučit lidské bytosti, protože žádná lidská bytost si nezasluhuje utrpení,“ připomněl Zaorálek svůj projev v Severní Koreji před několika lety.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Je mi to líto, já jsem to pokládal za samozřejmý základ,“ řekl ve čtvrtek a poukázal na nedávno zveřejněné nové podrobnosti o mučení vězňů americkými tajnými službami.

Přitom je podle něj dbát „etiky odpovědnosti“, více domýšlet své činy a neposvěcovat je pouze dobrými motivy. „Když prostě mučím lidi a zjistím, že jsem mučil pár nevinných, tak se nemůžu tvářit, že se nic nestalo, že to bylo ve jménu velké pravdy,“ prohlásil.

Velké sebevědomí je pryč

„Politik si nemůže dovolit dělat činy jenom ve jménu pravdy, kterou má v kapse, ale musí se neustále dívat na to, jestli to nebude působit utrpení lidským bytostem,“ dodal.

Čtěte také: Dostaňte to z nich! Brutální výslechy CIA jsou podle většiny Američanů v pořádku

Připomněl v této souvislosti také invazi do Iráku. Podle něj proběhla v období velkého sebevědomí západních zemí, které se ale ukázalo jako krátkodobé a nepatřičné. „Ta sebejistota je pryč,“ konstatoval a poukázal na současná bojová ohniska, jako je Sýrie nebo organizace Islámský stát. Právě tam se prý ukazuje, že nikdo nemá chuť a odvahu pustit se s pozemními vojáky do boje s teroristickou organizací.