Z počítačového systému tamního zastupitelství unikly desítky rozhodnutí, pokynů policii, žádostí o pomoc do zahraničí a dalších služebních dokumentů z jednotlivých trestních spisů, ale i soukromých fotografií a dalších souborů, které byly na discích úřadu uloženy.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Deník Právo má tyto materiály k dispozici. Většina dokumentů se týká žalobců z okresního státního zastupitelství v Českých Budějovicích, ve výčtu jsou ale i jejich nadřízení z jihočeského krajského státního zastupitelství, které sídlí na stejné adrese.

Policie teď mimo jiné prověřuje, zda někdo naboural počítačovou síť zvenku, nebo jestli materiály vynesl někdo ze zaměstnanců. Šetření vede pro podezření z neoprávněného nakládání s osobními údaji, ale i zneužití pravomoci úřední osoby.

Vedení: Síť je chráněna dostatečně

Právu to potvrdil českobudějovický krajský státní zástupce Petr Dušek s tím, že celou věcí se zabývá jihočeská expozitura protikorupční policie. Právě tento útvar má na starosti mimo jiné vyšetřování trestné činnosti soudců a státních zástupců.

„Pro mne jsou to naprosto nové skutečnosti, o kterých jsem do současné doby nevěděl,“ uvedl k úniku tři roky starých materiálů Dušek. O celé věci už informoval i nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Jeho tiskový mluvčí Petr Malý v této souvislosti odmítl, že by počítačový systém státního zastupitelství mohl v současné době představovat bezpečnostní hrozbu.

„Obecně lze uvést, že resortní počítačová síť ministerstva spravedlnosti je zabezpečena proti útokům zvenčí v jednom centrálním bodě, přes který se uživatelé připojují k veřejné síti. Tato ochrana před útoky je zajištěna nejlepšími v současné době dostupnými technologickými prostředky, které umožňují bezpečný provoz sítě,“ konstatoval Malý.