Gross ODS nabízel funkce, jako je například post předsedy rozpočtového výboru Sněmovny, prezidenta NKÚ či členů nejrůznějších dozorčích rad. Občanských demokratům také nabídl konzultace o směřování zahraniční politiky.

Topolánek řekl, že tuto nabídku musel odmítnout a ODS podle něj nadále trvá na předčasných volbách.

"Byli bychom rádi, kdyby ODS o této variantě uvažovala, a určitě je možnost během nejbližších 24 hodin se k této záležitosti vrátit," řekl Gross. Předseda ODS Topolánek ale okamžitě reagoval, že zástupci ODS na jednání tomuto "vábení" sociální demokracie nepodlehli.

"V sestavě, ve které jsme (na jednání) byli, jsme nebyli ani nuceni čekat 24 hodin na to, abychom tento způsob opoziční smlouvy číslo dvě odmítli," uvedl.

Předčasné volby chce většina lidí

Podle průzkumu STEM pro Právo chce znovu rozdat karty ve Sněmovně většina lidí. Předčasné volby odmítá ČSSD, stejně jako její dosavadní koaliční partneři z KDU-ČSL a US-DEU. "Já bych každého respondenta požádal, aby si také uvědomil, že předčasné volby by mohly přinést ještě horší pat, než je ten dnešní. Obdivuji optimismus kolegů, kteří jsou přesvědčeni, že předčasné volby by zítra přinesly dobré řešení," reagoval na exkluzivní průzkum pro Právo předseda lidovců Miroslav Kalousek.

"Jsme ochotni přistoupit na to, že tady bude nějaký přechodný model (vlády) do předčasných voleb," řekl Topolánek novinářům po dopoledním jednání grémia ODS.

Z jeho slov vyplynulo, že nejen Tomáš Teplík a Karel Sehoř, ale i někteří další poslanci ODS dostali od Grossových vyjednavačů nabídku, která je měla přesvědčit, aby podpořili vládu, již se úřadující šéf ČSSD snaží zformovat. Topolánek ale uvedl, že zákonodárci jeho strany tento kabinet nepodpoří a že si je poslanci ODS jist.

"Myslím si, že u každého hlasu z opozičního tábora...pro tu vládu, kterou sestaví Gross, se dá důvodně předpokládat, že to není normální stav a že se může jednat o určitý typ korupčního jednání," uvedl předseda ODS.

Gross: Žádné kupčení

Tvrzení o kupování poslanců Gross odmítl. "Jedna z věcí, o které jsem také hovořil s prezidentem republiky, byla varianta, že by opozice dostala řadu kontrolních funkcí a pravomocí. Konkrétně jsem panu prezidentovi jako příklad říkal i možnost obsazení postu prezidenta NKÚ. To ale není žádné kupčení," řekl Gross.

Podle něj se toho možná dopouštěla ODS. "To, co někdy ODS naznačuje, do značné míry může pramenit z jejích zkušeností, v okamžiku, kdy si potřebovali koupit nebo nějakým způsobem získat pana poslance Teplíka a pana poslance Wagnera. Možná že si (ODS) trochu podle svých zkušeností myslí, že tak bude postupovat někdo jiný, ale my postupujeme trošku jinak," dodal Gross.