Rozhodnutí předsednictva spíše chce podle všeho legitimizovat jednání s opozičními politiky, které již Gross beztak zahájil v minulých dnech s cílem přetáhnout opozici hlasy k podpoře koaliční vlády.

Tomuto záměru odpovídají i další dvě usnesení předsednictva. Grossovi jednomyslně posvětila dosavadní jednání a dokonce mu uvolnila ruce k dalším tahům. Pro to hlasovali i dosavadní odpůrci trojkoalice s účastí US-DEU.

"Předsednictvo přijalo usnesení, že doporučuje politickému grémiu jednat se všemi politickými stranami s cílem vytvořit v ČR stabilní vládu s mandátem do konce volebního období v roce 2006," informoval po sobotním jednání Gross.

Podle jeho slov by opozice měla nést spoluodpovědnost za vývoj v zemi, i když řekl, že pokus šéfa ODS Mirka Topolánka torpédovat dosavadní návrhy to může zhatit.

Kontrolní posty do rukou opozice

"Jedna z variant, o které jsem uvažoval, byla, že bychom opozici nabídli prakticky všechny kontrolní posty, jako například prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu," potvrdil v úterý Právu Gross. Podle člena předsednictva Jaroslava Foldyny mohou být ve hře i místa v radách různých státních fondů.

Soc. dem. zatím nechtějí mluvit o tom, zda by opozici ve větší míře "pustili" například do Fondu národního majetku. Místopředseda KSČM a Sněmovny Vojtěch Filip včera televizi Nova řekl, že komunisté usilují aspoň o jedno místo v dozorčí radě České konsolidační agentury. V ní už působí několik členů ODS.

Bez hlasů opozice se vláda neobejde

Šéfové lidovců, Unie svobody i samotný Gross nadále preferují tříčlennou koalici, avšak soc. dem. si zjevně nechce zužovat vyjednávací prostor. Stanovila si jediný mantinel: ve vládě nebudou komunisté. Na podporu jednotlivců - přímou nebo nepřímou - ale zjevně spoléhá, neboť bez hlasů z opozičního tábora se neobejde.

Lidovci i US ale už předem varovali, že do vlády s podporou byť jediného komunisty by nikdy nevstoupili. Kalousek dokonce v neděli prohlásil, že než spoléhat na podporu komunistů, pak by byly lepší předčasné volby, které za jediné řešení situace stále považuje ODS. Jednání s opozicí šéfové Miroslav Kalousek i Pavel Němec nicméně označili za legitimní.

Podpora s otazníky

Úřadující šéf soc. dem. již údajně má slíbenou podporu několika opozičních hlasů, ale jistotu by měly přinést až následující dny. "Podporu jsme schopni zúřadovat naprosto stejně, jako to zúřadovala ODS při volbě prezidenta," řekl včera bez bližších podrobností Právu jeden ze soc. dem. funkcionářů.

Rozdíl je ale proti tajné volbě na Hrad v tom, že o důvěře poslanci hlasují veřejně a po jménech. Zástupci ODS i KSČM ale zatím veřejně podporu naprosto odmítají. ODS nechce podporovat vládu, která by pouze kopírovala podobu dosavadního kabinetu. Aby byla ODS ochotna jednat, musel by Gross přijít s úplně jiným návrhem. Tím by podle šéfa poslanců Vlastimila Tlustého mohlo být i vytlačení Unie svobody z vlády do pozice tiché podpory kabinetu.

Vyšachují US-DEU

Gross připustil, že i o tom bude s unií jednat. Němec ale takové postavení US-DEU nechce připustit a tvrdí, že jeho strana bude buď ve vládě, nebo v regulérní opozici.

Místopředseda ODS Petr Nečas je přesvědčen, že Gross má v plánu sestavit vládu s podporou KSČM a bez unionistů od začátku vládní krize, a říká, že ODS se nedá vydírat žádnými funkcemi. Prý ručí za všech 57 poslanců.

Podle Grebeníčka bude důležitý program budoucí vlády. O něm chce také hovořit na čtvrteční schůzce s Grossem. "Vůbec se mi nelíbí, že se strany dosavadní koalice zatím nebaví o programu, se kterým ve společnosti neuspěly," řekl ČTK Grebeníček, který si ale od schůzky nic převratného pro svou stranu neslibuje.

Grebeníček se distancoval od zprávy České televize, podle které chtějí komunisté výměnou za podporu vlády křeslo předsedy šéfa Sněmovny.