„Rád bych ale zůstal pracovat v koaliční radě, třeba jako neuvolněný radní,“ uvedl Novotný, než poděkoval zastupitelům za spolupráci.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Novotný vysvětlil, že na svou funkci rezignuje kvůli tomu, že ztratil podporu svých stranických kolegů na Karlovarsku. V polovině listopadu totiž karlovarská okresní konference Novotného vyzvala, aby se rozhodl, zda zůstane ve funkci poslance nebo hejtmana. Novotný na to ve čtvrtek reagoval oznámením rezignace na post prvního muže v kraji.

O Novotného nástupci není rozhodnuto. ČSSD o tom bude s největší pravděpodobností jednat v sobotu 13. prosince na krajské konferenci v Novém Sedle na Sokolovsku.

O post hejtmana se ale hlásí rovněž koaliční partner soc. dem. komunisté. Ti totiž poslední krajské volby před dvěma lety vyhráli. Při koaličních jednání ale ustoupili soc. dem. a místo hejtmana nechali pro další volební období Novotnému. Kandidátkou KSČM na post hejtmana je stávající první náměstkyně Eva Valjentová.

Novotný patřil do čtveřice hejtmanů, kteří byli loni zvoleni do Poslanecké sněmovny, načež je premiér Bohuslav Sobotka vyzval, aby se jedné z funkcí vzdali. Michal Hašek a Jiří Zimola svůj poslanecký mandát složili, ponechává si jej hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.