Zeman, který sám Uhlíře na funkci navrhl, ocenil, že se jedná o prvního advokáta mezi stávajícími ústavními soudci. „Domnívám se, že právě advokát by měl s větší intenzitou hájit onu zásadu: Nechť je slyšena i druhá strana,“ řekl prezident při jmenování.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Dosavadní místopředseda České advokátní komory ve funkci nahradil soudkyni Ivanu Janů. Její mandát skončil v polovině září.

Jako ústavní soudce by Uhlíř chtěl přispět k důvěře v občanská práva, svobodu slova a pluralitní parlamentní demokracii.

Uhlíř minulý týden při volbě v Senátu řekl, že úkolem Ústavního soudu je ochrana práv občanských a politických. "Zejména akcentuji ochranu práva na soukromí, které v současné době bývá často porušováno a opomíjeno," poznamenal. Podle něj by Ústavní soud měl vyrovnávat vztahy i mezi mocí zákonodárnou, výkonnou a soudní.

Uhlíř v advokacii působí od roku 1979 a má také zkušenosti jako insolvenční správce. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde v současné době přednáší. V komoře advokátů je nejen místopředsedou, ale rovněž členem zkušební komise pro občanské, rodinné a pracovní právo.