Lidovci jednali na svém poslaneckém klubu o platech už ve čtvrtek ráno a jednoznačně se shodli na tom, že budou podporovat svůj návrh, podle kterého se mají platy ústavních činitelů pro příští rok znovu zmrazit. Během této doby chtějí lidovci najít systém, který by výpočet mezd automatizoval, například navázáním na průměrnou mzdu.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Poslanci ČSSD se odpoledne přiklonili k pozměňovacímu návrhu šéfa Sněmovny Jana Hamáčka. Podle něj by měly platy vzrůst o 2,9 procenta, základní poslanecký plat by tudíž vzrostl zhruba o 1700 korun na 57 tisíc. ČSSD navíc stanovila pro své poslance závazné hlasování.

Naopak hnutí ANO se vyslovilo pro lidovecký návrh a dá se očekávat, že na něj přistoupí i KSČMÚsvit.

Poslanci ANO nemají podle svého šéfa Jaroslava Faltýnka závazné hlasování. "Jednomyslně jsme se rozhodli, že podpoříme návrh KDU-ČSL s tím, že budeme v roce 2015 hledat systémové řešení," citovala jej ČTK.