Zeman připomněl, že Ťok je za posledních šest let „zhruba desátým“ ministrem dopravy. Prezident popřál novému ministrovi, aby narušil tuto „neblahou tradici“ a vydržel ve funkci déle než průměrný půlrok jako jeho předchůdci.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Vyslovil rovněž „prognostickou naději“, že bude-li práce nového ministra dobrá, mohl by v ní pokračovat i po skončení funkčního období nynějšího kabinetu. Zeman připomněl, že kvůli častému střídání ministrů, kteří se většinou ani nestihnou seznámit s problematikou resortu, se nestavějí ani dálnice, ani další důležité infrastrukturní projekty.

Ťok před jmenováním ministrem vedl stavební společnost Skanska.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odpoledne uvedl nového ministra do úřadu. Jako prioritní úkoly zmínil personální stabilizaci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), urychlení výstavby dopravní infrastruktury, železniční spojení centra metropole a pražského letiště či výběr nového provozovatele mýtného systému.

Nový ministr doplnil, že se například hodlá zaměřit na dostavbu již rozestavěných úseků komunikací.