„To, co se tady odehrává kolem platů, je něco, co jsem už dlouho nezažil,“ prohlásil na tiskové konferenci Středula. Pokud poslanci na prosincové sněmovní schůzi zablokují jednání, a dojde tak ke skokovému navýšení mezd od ledna o 26 procent, veřejnost to podle něj nebude schopná akceptovat.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Poslanci žijí pravděpodobně v nějakém zvláštním matrixu a já bych byl rád, kdyby jim ho někdo vypnul,“ dodal s odkazem na známý sci-fi film odehrávající se částečně ve virtuálním světě.

Také premiér Bohuslav Sobotka odmítá navýšení o 26 procent, které by přišlo na řadu, kdyby Sněmovna normu včas neprojednala. Pokud by k tomu skutečně došlo, Sobotka je připraven v lednu vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny.

Hanák: Sněmovna není úspěšná firma

„V žádném případě nelze předpokládat, že nějakými obstrukcemi nebo jiným způsobem si lze vynutit skokové navýšení platů poslanců o 26 procent,“ vysvětlil.

Trvá na tom, že zvýšení musí být nižší než 14 procent, jak navrhují poslanci. Kluby jednotlivých stran se o tom budou bavit během pondělka, v úterý bude norma ve druhém čtení ve Sněmovně.

Prudké navýšení platů na tiskové konferenci po tripartitě kritizoval i prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Použil přirovnání z podnikatelské sféry a řekl, že Poslanecká sněmovna není příliš úspěšná firma a takové navýšení platů podle něj není adekvátní. „Tito lidé, těch 200 lidí, by měli být hodnoceni podle své práce,“ prohlásil s tím, že by navázal pohyb platů ústavních činitelů na vývoj průměrné mzdy.