„Žádná změna zahraničně politické orientace ČR se nekoná,“ prohlásil Zaorálek. „Za zahraniční politiku vlády je zodpovědná vláda,“ upozornil a doplnil, že prezident „sám dělat zahraniční politiku nemůže“.

Zaorálek poznamenal, že se s prezidentem pravidelně setkává a konzultuje s ním témata, na které mají různé názory. „Mohu vás ujistit, že i prezident oficiální linii drží,“ prohlásil Zaorálek. Uvedl, že to platilo na summitu NATO ve Walesu i při nedávných jednáních ve Varšavě i v Bratislavě.

Šéf diplomacie nicméně připustil, že se Zemanovy výroky pro ruskou státní televizi o Ukrajině nesouhlasí. Miloš Zeman prohlásil, že ekonomická pomoc Ukrajině v době občanské války je plýtvání penězi. Podle Zaorálka to tak není. „Samozřejmě, že ne,“ podotkl.

Podle něj to ale neuškodilo vztahům s Ukrajinou. K Zemanovu rozhovoru řekl, že neshody se může snažit řešit, ale prezident je samostatná postava s mandátem a politickým programem. Prezident ale sám zahraniční politiku dělat nemůže, zopakoval Zaorálek.

Europoslanec Petr Mach (Svobodní) k tomu poznamenal, že je možná načase zvyknout si na to, že Zeman jako přímo volený prezident „bude něco říkat“, ale nemusí to znamenat změnu orientace zahraniční politiky.