V důsledku toho by ČSSD zmizela z české politické scény jako mocenský faktor. Neboť starozákonně levicový volič dá hlas spíše kovářovi než kovaříčkovi, nota bene kovaříčkovi vydržovanému. A zoufalý volič levicově demokratický bude hledat sympatie k zeleným či liberálům, pokud by vůbec volil.

Protišpidlovská platforma asi nevěděla, co činí, ale to je omluva jen pro slabé duchem, nikoli pro politiky. Leda že by... ale to nerozvíjejme, abychom nebyli nactiutrhační. Faktem je, že tito rebelové také významně posílili vliv a moc prezidenta Václava Klause. Blížící se senátní volby mohou změnit podobu Senátu k obrazu ODS. Klausovy návrhy ústavních soudců budou procházet hladce. Na jaře bude prezident jmenovat nového guvernéra České národní banky a čtyři viceguvernéry. Stále aktuální je sněmovní nominace a jmenování prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu hlavou státu. Kromě toho prezident republiky jmenuje další desítky lidí do nejrůznějších funkcí: velvyslance, soudce, vysokoškolské profesory atd. Jaký vliv na to může mít rozhádaná partaj, připomínající nafouknutého koně, z něhož permanentně uchází nevábně čpící vzduch?

Vůbec nepodceňuju politikářské (nikoli politické) schopnosti Stanislava Grosse. Manévruje jako Napoleon u Borodina (tam však jeho vítězství předznamenalo jeho konečnou porážku). Vydává zvuky, kterými by chtěl ODS přitáhnout když ne k plné spoluodpovědnosti vládní, tedy alespoň částečné. Možná že nabízí šéfa NKÚ. Stačilo by to? Jistě že ne. Co má ještě v patrontašce? "Koupení" dvou tří komunistických poslanců při hlasování o důvěře vládě? Byla by to směšná kamufláž.

A tak má zřejmě všechny trumfy v rukou prezident republiky: přes nějakou úřednickou vládu dovést společnost k předčasným volbám, v kterých má ČSSD naději alespoň na záchranu zbytkové podstaty. Po třech marných pokusech sestavit funkční vládu nebude nutný ani souhlas ČSSD. V souvislosti s výsledky protišpidlovských pučistů nelze nevzpomenout na plukovníka ze Švejka, volajícího na Švejkovy kriegskamarády: tak vy jste si mysleli, že si pomůžete? Prd jste si pomohli! Jenže to neslušné slovo znamená léta boje o pozice, které tak hloupě vzdali.

PRÁVO 2. června