„Byla to ostuda České republiky a koneckonců pokračování prezidentské kampaně. Praha byla jediné velké město, kde ve druhém kole prezidentských voleb zvítězil můj protikandidát.  A já naprosto chápu, že někteří lidé se s touto volbou ani po roce nedokážou smířit. Je mi jich líto,“ řekl Zeman.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Prohlásil, že si počká na další demonstrace, které se budou za rok 17. listopadu konat, a organizátory pozve na Hrad, aby s nimi mimo kamery jednal o argumentech. „Před kamerami každý exhibuje včetně prezidenta. Ten, kdo řve, je kverulant, a nikoliv adekvátní politický oponent,“ řekl Zeman.

Píchl do vosího hnízda

Vrátil se i ke svým výrokům, které pronesl ohledně významu demonstrace 17. listopadu 1989. „Píchl jsem do vosího hnízda, právě proto, že jsem před 25 lety na Národní třídě byl. Každý národ si rád mytizuje svou minulost a rád hledá hrdiny i tam, kde nebyli,“ řekl.

„Nemám rád, když se po roce 1989 píše, že všichni byli na Národní třídě. Když jsem se tam ve finální fázi ohlédl, bylo nás tam maximálně dva tisíce. Kde byli ti ostatní? Nebyli tam, ale proč teď deklarují, že tam byli,“ řekl.

Masakr to nebyl

„Zásah na Národní třídě byl velice brutální, dokonce brutálnější než na jiných demonstracích, ale nebyl to masakr. Když nahlédnete do naučných slovníků, masakr jsou hory mrtvol, masakr jsou potoky krve,“ uvedl. Je přesvědčený, že se nemá o historii přehánět, aby potom nebyla falešná.

Zeman v pondělí odpoledne na pražském Albertově spolu s prezidenty dalších států odhalil pamětní desku k událostem 17. listopadu. Setkal se však s pískajícím a skandujícím davem, který se přesunul na Albertov z Národní třídy.

Na pódium přišli se Zemanem i německý prezident Joachim Gauck a prezidenti Maďarska, PolskaSlovenska János Áder, Bronislaw Komorowski a Andrej Kiska. [celá zpráva]

Video

Dav na Albertově přeřvává mluvčí. Záběry ze 17. listopadu. Zdroj: Česká televize ČT24

Z davu dvou až tří tisíc demonstrantů létaly předměty, Gaucka trefilo do hlavy vejce. Už dříve lidé na Národní třídě vystavili Zemanovi červenou kartu. [celá zpráva]