"Udělali jsme si ostudu před celou Evropou," řekl Babiš. Podle něj měli demonstranti jít spíš na Hrad a ne na akci, kde se odhalovala pamětní deska za přítomnosti prezidentů dalších čtyř zemí. Babiš ale také řekl, že Zeman by situaci mohl vyřešit omluvou.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Lidé demonstrovali mimo jiné proti vulgární mluvě prezidenta, jeho postoji k Číně a jeho slovům a demonstracích 17. listopadu 1989.

Politici hnutí ANO u pamětní desky na Hlávkově kolejí v rámci oslav výročí 17. listopadu.

Politici hnutí ANO u pamětní desky na Hlávkově kolejí v rámci oslav výročí 17. listopadu.

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) vypískání nepokládá za selhání Zemanových odpůrců.

"Neberu to jako selhání těch účastníků, spíše je to závazek pro politiky," uvedl Zaorálek v Bruselu, kde je na jednání ministrů zahraničí EU. Politici by podle něj měli konat tak, aby společnost spojovali.

Video

Dav na Albertově přeřvává mluvčí. Zdroj: ČT24

Ministr je například přesvědčen, že není možné zlehčovat to, co se stalo 17. listopadu 1989. "Žádné bití obušky v průběhu roku 1989 nepokládám za standardní... Připadá mi, že tohle zlehčovat nedává smysl a pak se člověk nediví, že společnost se dostává do varu," upozornil.

Zeman v sobotu řekl, že zásah na Národní třídě nebyla krvavá řež a protestní pochod studentů byl jednou z mnoha demonstrací. Proti tomu se hned ohradili politici, například i premiér Bohuslav Sobotka. [celá zpráva]

Také podle předsedy ODS Petra Fialy demonstrace ukázaly, že Zeman společnost stále více rozděluje. „Lidé nesouhlasí s jeho politickým stylem a zahraniční politikou dokonce tak silně, že to vyjadřují formou veřejných akcí a protestů. Ukazuje se, že občanům není jedno, co se v naší zemi a s naší zemí děje, a to je dobře," uvedl Fiala.

Proti demonstrantům se vymezil jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Respektuji právo, každého svobodně vyjádřit svůj názor, ale odsuzuji útoky na hlavu státu dnes v Praze. Házení vajec, rajčat a bůhví čeho dalšího na prezidenta republiky je smutným zklamáním nad úrovní Zemanových názorových odpůrců. Došlo jim to, když proti nim stáli na pódiu prezidenti ČR, Slovenka, Polska a Německa?” Dodal, že z takových oslav demokracie je mu smutno.