Mezi prvními z politiků přišli na Národní třídu zástupci hnutí ANO s předsedou a ministrem financí Andrejem Babišem. Ten připomněl, že tehdejší režim většina národa nenáviděla, ale jen málokdo se odvážil proti němu otevřeně vystoupit.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Myslel jsem hlavně na lidi, kteří byli schopni jít do vězení a bojovat za nás," řekl novinářům potom, co od památníku odcházel. Podotkl, že revoluce následně tyto lidi pohltila a vytratily se i jejich ideály.

Máme svobodu, ostatní je na nás, řekl Sobotka

„Listopad 1989 byl důležitý a pozitivní okamžik v našich dějinách. Přinesl nám svobodu a demokracii,” připomněl premiér s tím, že nyní již vše „záleží pouze na nás”.

Sobotka následně zamíří do USA, kde odhalí Kongresu bustu prezidenta Václava Havla, jehož označil za symbol Sametové revoluce a změn, které se na podzim roku 1989 v Evropě odehrávaly.

Cesta do USA podle Sobotky potvrdí, že ČR sdílí se Spojenými státy stejné hodnoty týkající se svobody, demokracie a respektu k lidským právům.

Bývalý prezident Václav Klaus pokládá květinu na Národní třídě.

Bývalý prezident Václav Klaus pokládá květinu na Národní třídě.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

„Myslel jsem na to, jak rychle těch 25 let uteklo,” řekl posléze Sobotka novinářům a zavzpomínal rovněž na tehdejší atmosféru, která se podle něj „nedá zopakovat”.

Klaus: Naše transformace byla rychlá a úspěšná

Na Národní třídu dorazil dopoledne rovněž bývalý prezident Václav Klaus.

"Pocity jsou vážné a myslel jsem na to, co unikátního se před 25 lety 17. listopadu stalo," uvedl. Odmítl hlasy, které období po začátku Sametové revoluce hodnotí negativně.

„Určitě jsme základní transformaci naší země udělali úspěšněji, rychleji, klidněji a lidsky únosněji než všechny naše sousední země,” poznamenal Klaus, který kromě prezidentského úřadu zastával třeba úřad premiéra či v porevoluční době post ministra financí.